Ma: 2024.04.07. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Politika és bűnözés
Megszavazták az „infotörvényt”: így védik a fideszesek a politikát átszövő korrupciót
MTI/index.hu/atlatszo.hu 2013. 05. 01. 9:10:00

Az Országgyűlés kedden 206 igen, 31 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény módosítását, amelynek értelmében valótlan indokkal vissza lehet utasítani a közpénzekből működő intézményekhez beadott adatigényléseket.



A jogszabály módosítására két fideszes képviselő, Ángyán József és Bencsik János is tartózkodással mondott udvarias nemet. A törvényjavaslat kivételes és sürgős eljárás keretében került a parlament elé, két (!) nappal annak benyújtása után.

Ennek értelmében az új polgári jogi kódex 2014. március 15-i hatályba lépésétől a polgári törvénykönyv (Ptk.) helyett az Infotv. szabályozza a közérdekű adatszolgáltatást. Az új Ptk.-ból így kimarad a 2003-ban bevezetett, közpénzek átláthatóságát biztosító „üvegzsebtörvény”.

Csak az ÁSZ és a KEHI vizsgálódhat

A Cser-Palkovics András és Vas Imre képviselők által benyújtott előterjesztés szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) köteles ellenőrizni a közfeladatot ellátó szerveket, a közérdekű adat megismerésére irányuló igény pedig nem eredményezhet az ellenőrző szervek jogosítványaival azonos mélységű és terjedelmű adatbetekintést.

Az indoklás ezt azzal egészíti ki, hogy azokat a "visszaélésszerű adatigényléseket", amelyek során az igénylő általánosságban kér mindenféle adatot, és ezzel az adatkezelő működését jelentős mértékben és hosszú időre akadályozza, nem kell teljesíteni, helyette pontosításra hívhatják fel az igénylőt.

Nincs itt semmiféle látnivaló!

„A lényeg tehát annyi, hogy aki túl sok mindent akar tudni, ne adj’ Isten olyan sok mindent, mint amit az ÁSZ és a KEHI szokott kérni, az visszaélésszerűen igényel adatokat, és neki ezeket nem kell odaadni. Különösen nem kell odaadni azokat a bizonylatokat, amelyek alapján ténylegesen ellenőrizni lehetne, hogy mire költik a közpénzt. Így, ha jól értjük, nem kérhetjük majd ki a közpénzből adott megbízásokhoz kapcsolódó teljesítési igazolásokat sem, pedig ezek kiadására több pert nyertünk már” - írta hétfőn a kormányzati korrupciós ügyek feltárására szakosodott Átlátszó.hu.

Megalapozott félelmük szerint az új törvényre hivatkozva szinte bármilyen esetben ki lehet majd jelenteni, hogy az az adatkezelő működését „jelentős mértékben és hosszú ideig” akadályozhatja. „Nem kérdés, hogy például az MTVA-nak az alvállalkozóival fennálló összes szerződés kiadásárára, a NEA-pályázatok teljes eredménysorára, a látványcsapatsport-adókedvezmények felajánlóira vagy a kiosztott olimpiai jutalmak összességére vonatkozó pereinkben majd előkerül az az érvelés, hogy általánosságban kértünk mindenféle adatot, és ne gondoljuk magunkat KEHI-nek. Holott például ezekben az ügyekben a közpénzek költségének ellenőrizhetősége másként, mint a nyilvánosságra eddig nem hozott listák publikálásával, nem biztosítható” - érvel a portál.

Bár a törvénymódosítás leszögezi, hogy az igénylő nem követelhet teljes körű tájékoztatást a közpénzek felhasználásáról, az hogy mit kérhet helyette, nem derül ki az irományból.

Az állami maffia eltünteti a nyomokat

A lap szerint már maga az érvelés is hazug, mivel a magyar közigazgatás nem azért működik rosszul, mert adatigénylők szabotálják a hatékony működést, a költségvetési adatok átláthatósága pedig nem akadálya, hanem ösztönzője a hatékonyabb működésnek, ráadásul a felmerülő költségeket (fénymásolás, szkennelés) eddig is az igénylő fizette.

Az ügy pikantériája, hogy a magyar kormány néhány hónapja csatlakozott az Open Government Partnershiphez (OGP), amellyel elkötelezte magát a költségvetési adatok nyilvánosságának erősítése mellett.

A hétfő esti vitában az összes ellenzéki párt kemény kritikával illette az indítványt, példaként hozva fel a nagy sajtóvisszhangot vert trafikbotrányt. A jobbikos Apáti István feltette a kérdést: ezzel a javaslattal a fideszesek mennyiben lettek különbek azoktól, akik ellen kétharmaddal nyertek? Semmiben. Sőt, túltesznek rajtuk. A képviselő szerint az állam maffiaszerűen működik, és ezzel a törvénnyel a nyomokat próbálják eltüntetni.

„Mr. 20 százalék” és bűntársai háborítatlanul növelhetik lopott javaikat…

További friss információk
Korrupció miatt gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség Baja Ferenc volt minisztert
Befolyással üzérkedés bűntette miatt a legfőbb ügyész indítványt tett dr. Molnár Zsolt országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére
Hűtlen kezeléssel és közokirat-hamisítással vádolják Kozármisleny polgármesterét
Költségvetési csalással vádolták meg a korábban már elítélt, egykori újszentiváni polgármestert
Felfüggesztett börtönbüntetést kértek Törökbálint fideszes polgármesterére - de azért jövőre indulni akar a városvezetői tisztségért
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat