Ma: 2024.04.06. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Gazdasági bűnügyek
Szaporodnak a fantomcégek
MTI 2010. 11. 10.

A cégbíróság maga is igyekszik felkutatni a fantom-társaságokat, általában hiába, így hivatalból törlik a vállalkozást - mondta a Pest Megyei Bíróság szóvivője. A nyilvántartásukban jelenleg 72 ezer vállalkozás szerepel.



Évről évre nő a cég "eltűnése" miatt indított törvényességi felügyeleti eljárások száma a Pest Megyei Cégbíróságon, amit elsősorban a cégalapítás egyszerűsödésére, illetve az adóhatóság nagyobb aktivitására vezetnek vissza a szakemberek. Kende Katalin, a Pest Megyei Bíróság szóvivője elmondta: jellemzően az APEH fordul emiatt a megyei cégbírósághoz, míg az önkormányzatok általában a cégek hiányzó pénzforgalmi jelzőszáma miatt tesznek panaszt. Az adóhatóság azt követően kéri az eljárás megindítását, miután a felszólítások, bírságolások és az adószám—felfüggesztés ellenére sem találnak meg egy-egy vállalkozást.

Kende Katalin tájékoztatása szerint 2005-ben még csupán 1350 esetben indítottak törvényességi felügyeleti eljárást, 2006-ban 1472-szer, 2007-ben 1560-szor, 2008-ban 2809-szer, tavaly pedig már 3844-szer kellett „közbelépniük”. Az idén szeptember végéig 3272 eljárás indult. Sokatmondó adat, hogy az érintett cégek csupán 10 százalékánál sikerült a törvényes működést helyreállítani — jegyezte meg Kende Katalin.

A tapasztalatokat idézve elmondta: nem ritka, hogy - az egyszerűsített szabályokat kihasználva - csupán egy-egy tranzakcióra jönnek létre cégek, majd el is tűnnek, az államra hagyva romjaik eltakarítását.

A bírósági szakemberek a jelenséget azzal magyarázzák, hogy miközben az elmúlt időszakban egyszerűsödött cégalapítási szabályok csökkentették a vállalkozások adminisztratív terheit és megkönnyítették a piacra lépést, szinte kínálják a lehetőséget a visszaélésekre. A megyei cégbírák véleménye szerint a korábban kötelező - a cégbejegyzés feltételéül szabott - aláírási címpéldány vagy a számlanyitásról, illetve a törzstőke első felének befizetéséről szóló banki igazolás egyfajta kontrollt jelentett, és némiképp gátolta a felelőtlen, rosszhiszemű társaságalapítást.

További friss információk
Milliárdos kárt okozott a pénzmosó hálózat
Csalások végrehajtását segítő telefonközpontra csaptak le a kibernyomozók
64 éves asszony mosta a bűncselekményekből származó pénzeket
Költségvetési csalás családi összefogással: eredményes vádemelés az OLAF jelzése alapján indult büntetőügyben
Óbudai „okosság”: korrupciós bűncselekmények miatt négy személyt őrizetbe vettek
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat