Ma: 2024.04.02. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Rendőrségi hírek, közlemények
„Látni és látszani” - előzzük meg a baleseteket!
BRFK 2010. 11. 10.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság őszi-téli közlekedésbiztonsági kampányt hirdet a közlekedés résztvevői számára a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodás elősegítése érdekében.



A nyári kedvező közlekedési feltételeket biztosító időszak után bekövetkező őszi-téli évszakváltás fokozott balesetveszélyt rejt magában. A közlekedési feltételek megváltozása, a síkossá váló útfelületek, a kedvezőtlen látási viszonyok még a műszakilag megfelelő járművek számára is megnehezítik a közlekedést, a hetenként váltakozó időjárási viszonyok próbára teszik az autósok alkalmazkodó képességét. A járművek felkészítésén túlmenően a járművezető felkészültsége is fontos. Fel kell készülniük arra, hogy biztonságosan tudják vezetni járműveiket ködös, párás időben, valamint az esőtől nedves utakon.

Az őszi hónapok közlekedési baleseteinek legjellemzőbb oka, hogy a járművezetők nem alkalmazkodnak a megváltozott időjárási-, látási- és útviszonyokhoz. Az útburkolat tapadóképességének megváltozása, valamint a romló látási viszonyok okozzák a legtöbb problémát. Esős időben jelentősen romlik a látás, csúszóssá válnak az utak, ezért a sebesség időjárási viszonyokhoz igazodó megválasztása a biztonságos megállás egyik alapfeltétele, a csökkentett sebesség elősegíti a belátható útszakaszon belüli megállást. A követési távolság betartása fontos szempont, hiszen ilyen időjárási körülmények között megnövekszik a fékút.

A műszaki biztonság egyik alapkövetelménye a gumik kifogástalan állapota. A hirtelen nagy mennyiségű eső hatására az útfelület és a gumiabroncsok között a nagy sebesség miatt fellép az ún. aquaplaning jelenség, amelynek kezdetén a kormány hirtelen könnyűvé, a jármű mozgása bizonytalanná válik. Ilyenkor fokozatosan csökkenteni kell a gázadagolást, fékezni nem szabad, mert szinte biztos, hogy a jármű megcsúszik és kormányozhatatlanná válik. A kopott gumiabroncsok elősegítik a vízen-futás jelenség létrejöttét, ezért is célszerű a gumiabroncsok állapotának ellenőriztetése.

A járművezetőkön kívül a gyalogosoktól és a kerékpárosoktól is fokozottabb óvatosság és körültekintés ajánlott, hiszen a csökkent látási viszonyok miatt nehezebben észlelhetők: a kivilágítatlan, prizma nélküli kerékpár tompított fényszórónál legfeljebb 37 méterről, távolsági fényszórónál is csak 75 méterről válik láthatóvá. A jól kivilágított és prizmával ellátott kerékpár már 500 méter távolságból is jól látható. A kerékpárosok elindulás előtt győződjenek meg arról, hogy a világító berendezés, valamint a jármű műszaki állapota kifogástalan legyen, helyezzenek el a kerékpárvázon fényvisszaverő matricákat, prizmákat, viseljenek fejvédőt. Sötét színű ruhát viselő gyalogos nappal kb. 1000, éjszaka, távolsági fényszórónál már csak 110 méterről észlelhető. A ruházaton, táskán lévő fényvisszaverő anyagok az éjszakai láthatóságot a többszörösére növelik.


A megváltozott időjárási viszonyok miatt az iskolák, óvodák megközelítése fokozott óvatosságot követel. Előfordulhat, hogy a szélvédőre zúduló esőtől vagy az ablaktörlő mozgásától nem láthatóak jól az úttesten átszaladó gyerekek. Erre elsősorban a tanítás kezdetén és végén, tehát a reggeli, valamint délutáni órákban kell számítani. A balesetek elkerülése érdekében türelmes, megértő magatartással segítsék a gyermekek zavartalan közlekedését!

A „látni és látszani” fontos közlekedésbiztonsági alapelv, mind normál, mind különleges körülmények között a biztonság egyik legfontosabb feltétele.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodás elősegítése érdekében őszi-téli közlekedésbiztonsági kampányt hirdet „Látni és látszani” néven. A kampány célja, hogy felhívjuk a közlekedésben résztvevők figyelmét a megváltozott körülmények veszélyeire, megelőzendő és elkerülendő a baleseteket. Bizonyított, hogy az összehangolt fokozott ellenőrzések, a látható, érzékelhető, demonstratív közterületi rendőri jelenlét kedvező hatással van a közúti közlekedési balesetek számának alakulására, valamint a közlekedésben résztvevők jogkövetési hajlandóságát is jótékonyan befolyásolja.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság által kezdeményezett közlekedésbiztonsági ellenőrzést a fővárosi rendőrök 2010. november elejétől 2011. február végéig hajtják végre. Ebben az időszakban fokozottan ellenőrzik a gépkocsivezetőket, a motorosokat, a kerékpárosokat, elsősorban a járművek elektromos, illetve fényjelző berendezéseit, valamint azok használatát.

A kerületi rendőrkapitányságok a kerületükben található iskolák környezetének baleseti helyzetét értékelve közlekedésbiztonsági, baleset-megelőzési előadásokat tartanak a tanulók részére.

Az út-, és látási viszonyok változása miatt kérjük fokozott figyelemmel, körültekintően közlekedjenek! Vezessenek mindig a megváltozott körülményeknek megfelelően!

További friss információk
Nyugdíjas nőt kényszerítettek prostitúcióra Szigetváron
Prostitúcióra bírt rá több fiatal lányt egy miskolci férfi és nő
Temetőben raktározta a kábítószert anya és fia
Gáz-riasztó fegyverrel lövöldözött Tapolcán
Makói kábítószer-kereskedőket és fogyasztókat fogtak el
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat