Ma: 2024.04.07. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
A Wikileaks-botrány furcsaságai
kitekinto.hu 2010. 12. 13. 10:43:00

Lesznek változások az ügyészi szervezetben, főleg a korrupció elleni harcot elősegítendő - nyilatkozta Polt Péter, a hivatalát frissen elfoglalt legfőbb ügyész, a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában, szerda reggel.




Az ügyészi szervezet vezetője - aki egy ciklusban, az első Orbán-kormány idején megválasztva már betöltötte ezt a posztot - azt mondta: a képviselői mentelmi jog szabályozásában szükség volna bizonyos korszerűsítésre, a szabályozás újragondolására. Magyarország közelgő uniós elnöksége kapcsán pedig a magyar ügyészségnek is jut majd szerep a hazai értékek és eredmények nemzetközi felmutatásában.

Az ügyészi szervezet irányítása és vezetése lesz az elsődleges, törvényből fakadó feladatom. A legfőbb ügyészhez persze kerülnek konkrét ügyek is, de már nem ügyintézésre, hanem áttekintésre, bizonyos döntések meghozatalára, például a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványok esetében - mondta saját feladatköréről Polt Péter, aki hétfőn vette át a legfőbb ügyészi hivatalt elődjétől, Kovács Tamás leköszönő legfőbb ügyésztől. “Az átadás-átvételi dokumentumokból nem kellett sok mindent tanulmányoznom, mert belülről jövök, nagyjából tisztában vagyok a dolgokkal” - szögezte le az új vezető.

Eddigi tevékenységéről elmondta: miután első ciklusát követően leköszönt a legfőbb ügyészi posztról, négy és fél évet töltött el a Legfőbb Ügyészség Büntetőbírósági Ügyek Főosztályának vezetőjeként. “Egy másik dimenzióból láttam a szervezet tevékenységét. Biztos vagyok benne, hogy az itt szerzett tapasztalat sok mindent adnak majd az elkövetkező évekre is” - mondta Polt Péter.


A politika térfeléről érkezett, illetve a politikai tartalmú támadásokról kérdésre válaszolva azt mondta: emberileg nyilván nem esik jól neki, ha azt érzi, hogy igazságtalanul bírálják, kritizálják, de a szakmai munkavégzés során ezeket ki kell rekeszteni. “Ez, ha úgy tetszik a politika része — márpedig ügyész politikával nem foglalkozik” - tette hozzá.

Az ügyészség is "villanthat" az uniós elnökség során
Az uniós elnökségünk során Magyarországnak az ügyészségi munkával és az ügyészi szervezet szabályozásával kapcsolatban is lesz lehetősége megmutatnia magát — derült ki az interjúból. Az elnökségünk fél éve alatt két uniós legfőbb ügyészi tanácskozásnak is házigazdái leszünk; az egyiket Budapesten, a másikat Hágában rendezzük majd. “A témák előadásában, bizonyos prioritások meghatározásában lesz szerepe a magyar ügyészségnek, ezen már dolgozunk. A magyar ügyészség egyébként megbecsült külföldön, a magyar gyakorlatra, szabályozásra kíváncsiak a partnerek” - szögezte le Polt Péter.

Hozzátette: Európában, de az egész világon is folyamatosan napirenden lévő kérdés, hogy az igazságszolgáltatás rendszerében hogyan helyezkedjen el az ügyészség, milyen feladatokat kapjon, függetlensége és pártatlansága hogyan biztosítható.

“A magyar modell vonzó, ezt nekünk közvetítenünk kell kifelé. Különösen most, amikor egy alkotmánymódosítás megerősítette az ügyészség függetlenségét. Egyrészt ezzel, másrészt az eredményeinkkel kell kiállnunk a nemzetközi színtérre, hiszen Magyarországon az ügyészi szervezet gyorsan és hatékonyan dolgozik” - mondta a legfőbb ügyész.


Mentelmi jog szabályozása — elkelne a korszerűsítés
A képviselők mentelmi joga parlament általi felfüggesztésének gyakorlatáról Polt Péter azt mondta: ezen nyilván nem változtathat, de javaslatokat tehet az ügyben; az elmúlt években behatóbban vizsgálta ezt a területet, könyvet is írt a témáról.

Kijelentette: a mentelmi jogi szabályozás korszerűsítésre szorul Magyarországon. Pontosan annak érdekében kellene változtatni, hogy a mentelmi jog ne tűnjön fel egyfajta privilégiumként, amikor is vissza lehet élni a joggal — érvelt a szakember. “A mentelmi jog funkciója az, hogy a törvényhozás zavartalanul dolgozhasson. De ha a hatóságok vizsgálata egy képviselő ellen nem zaklató jellegű, hanem ténylegesen valós tényeken alapul, és megállapítható a bűncselekmény alapos gyanúja, akkor a szabályozásnak lehetővé kellene tenni, hogy a képviselő ellen megindulhasson az eljárás” - hangzott a beszélgetésben.

Ez részben jogalkotási, részben jogalkalmazási kérdés. Nyilván az új alkotmány elfogadásakor erre is tekintettel lesz majd az Országgyűlés — tette hozzá Polt Péter.

A legfőbb ügyész utalt rá: vannak jó nemzetközi példák a mentelmi jog szabályozására. Van, ahol megfordul az eljárási rend: nem az eljárás megindításához adja meg az engedélyt a parlament, hanem a folyamatban lévő eljárást függesztheti fel a szükséges feltételek megléte esetén. Másutt bizonyos súlyos bűncselekményeknél nem is lehet kérni a parlament engedélyét a képviselő elleni eljáráshoz.

Változik az ügyészi szervezet
Lesznek változások az ügyészi szervezetben — erősítette meg Polt Péter. A munkában folyamatosságot kell tartani, az eddigi színvonalat meg kell őrizni, de közben meg is kell újulni — tette hozzá. Példaként említette a korrupció elleni küzdelmet — az ügyészség korrupció elleni fellépését strukturális változásokkal kell tovább fejleszteni; a nyomozó ügyészségeken és főleg a Központi Nyomozó Főügyészségen külön szervezeti egységeket hoznak létre e célból.

Természetesen a folyamat kiteljesedése időigényes is — tette hozzá Polt -, hiszen a szervezet átalakítása mellett infrastruktúrára, pénzre is szükség van, de még inkább kellenek magasan képzett szakemberek; az ő kiképzésük és megfelelő posztokra való elhelyezésük pedig időbe kerül.
További friss információk
Postai kézbesítőt zsarolt egy nő - temetőben vette át a kikövetelt pénzeket
Buszmegállóban hagyta újszülött gyermekét egy úgynevezett anya
Több ezer, kisgyermekekről készített szexuális jellegű felvételt találtak a nyomozók egy 32 éves férfi számítástechnikai eszközein
Valóságos cégtemető működött az ismert táncművész lakásában - celebek is odapaterolták a lerohasztott vállalkozásaikat
Kétszer szökött meg a bűnügyi felügyeletből
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat