Ma: 2024.02.15. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
Rémhírek a közösségi oldalakon
zsaru.hu 2013. 04. 01. 9:28:00
Lövöldözés, nemi erőszak, drog, szatírtámadás. Mind olyan információ, amely a legnépszerűbb közösségi portálon tűnt fel az utóbbi pár hónapban. Mint kiderült, a riasztó hírekből csupán egy volt valós, ám a rendőrség minden esetben vizsgálatot indított, mert ez törvényi kötelessége.



- Az egyik hamis tartalmú bejegyzést egy fiatal férfi írta, állítása szerint Szeged egyik közkedvelt szórakozóhelye előtt lövöldözés volt - idézi fel a közelmúlt egyik „kacsáját” Szenti Szabolcs százados, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. - Rengetegen megosztották ezt az „értesülést”, és a sajtóorgánumok is azonnal érdeklődni kezdtek az eset kapcsán. Noha a rendőrségre semmilyen bejelentés nem érkezett az állítólagos lövöldözéssel kapcsolatban, azonnal utána kellett néznünk, hogy van-e valóságalapja az információnak. A kollégák kinyomozták a „bűncselekményt” kreáló fiatal nevét és címét, majd behozták kihallgatásra. A kapitányságon aztán elismerte, az egészet ő találta ki brahiból, mert kíváncsi volt, hányan osztják meg a beírását a közösségi portálon. Mivel nem követett el bűncselekményt, szabadon távozhatott.

Az eset nem egyedülálló. Ugyancsak Szegeden írta egy nő azt a bejegyzést, amely szerint egy fiatal lányt bedrogoztak, majd megerőszakoltak. Ezt a bejegyzést is sokan posztolták, osztották meg, így ismét nyomozniuk kellett a rendőröknek, akik újfent felderítették a forrást. A nőt kihallgatták, és mint elmondta, két tinédzsert hallott beszélgetni a Gina nevű drogról, valamint pár nappal előtte szintén hallotta, hogy valaki rosszul lett a Tisza-parton, és elvitte a mentő. - Így gyúrt a két dologból egy harmadikat, vagyis kitalált egy bűncselekményt. A nő hozzátette, hogy az általa leírtakat figyelemfelkeltésnek szánta - folytatja a százados.

Habár a fals bűncselekmények hiábavaló felkutatása bosszantó dolog, a rendőrségnek minden egyes bűncselekményre utaló információnak utána kell járnia, ha az a tudomására jut.

A közösségi portálok használatának persze előnyei is vannak, még a rendőrség számára is, ugyanis Hódmezővásárhelyen az egyik áldozat bejegyzése után kaptak el egy szatírt. - Bravúros gyorsasággal, mindössze négy óra leforgása alatt sikerült azonosítani azt a 20 éves férfit, aki még január 1-jén hajnalban megtámadott egy nőt egy panelház előtt. A sértett a rendőrség helyett a közösségi portálon osztotta meg sokkoló élményeit, amelyet többen tovább osztottak. Így figyelt fel a dologra egy szabadnapos rendőr is. A nyomozók megkeresték a hölgyet, aki végül két nappal később megtette a feljelentést támadója ellen, a rendőrök ugyanis csak ezek után indíthatták meg a nyomozást és kapták el a támadót. A büntetlen előéletű fiatalember a kihallgatása során bevallotta, hogy aznap éjjel egy másik nőt is megtámadott, akinek kilétét szintén gyorsan kiderítették a rendőrök, és ő is feljelentést tett - mondta el a sajtószóvivő. A Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság a férfit őrizetbe vette, szemérem elleni erőszak megalapozott gyanúja miatt indult ellene eljárás.

- Az, hogy valaki kitalál történeteket, rémhíreket, mindig annak a jele, hogy szeretné felhívni magára közvetlen környezetének, illetve a társadalomnak a figyelmét. Ez a késő kamaszkorban lévő fiatalokra a legjellemzőbb. A legtöbb esetben az illető a saját kudarcait szeretné ilyen módon áthidalni, vágyik az elismerésre, a sikerre - mondja Bilkei Pál kriminálpszichológus. - A különböző közösségi oldalakon, társkereső portálokon bevett dolog, hogy mindenki „kiszínesíti” az egyéniségét, jobb tulajdonságokkal ruházza fel magát, mint amilyen valójában. Leginkább azért, hogy kitűnjön a szürke tömegből, felfigyeljenek rá.

Felmerül a kérdés, hogy ha egy kitalált bűncselekményről valaki hírt ad, és ezzel másokat megijeszt, vajon nem követ-e el rémhírterjesztést? - Úgy gondolom, ha valaki olyan bűncselekményről számol be, ami nem történt meg, a meséje valótlan állításokat tartalmaz, igenis kimerítheti a rémhírterjesztésre vonatkozó jogszabályt - véli Böröczky Kornélia ügyvéd. - A Btk. szerint, aki nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan dolgot, illetve tényt elferdítve állít vagy híresztel, ami alkalmas arra, hogy mások nyugalmát megzavarja, vétséget követ el, és akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel, pénzbírsággal vagy közmunkával is sújtható.

További friss információk
Ügyfelét csapta be és károsította meg egy ügyvéd
X-akták: eltűnt 25 ezer dollár a NAV repülőtéri páncélszekrényéből, azonban büntetőfeljelentés nem született az ügyben - nem ez volt az első rejtélyes eset
Kábítószer-kereskedő élettársakkal szemben emeltek vádat
Ellátás helyett otthonába vitte a lebénult férfit a mentő
Gyermeket kényszerített pornográf fotók készítésére egy 30 éves patkány
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat