Ma: 2024.04.07. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
Botrány: lebukás előtt az adócsaló offshore-lovagok!
piacesprofit.hu 2013. 04. 07. 11:07:00

Postaládacégek, offshore-számlák, fiktív teljesítések: a világ 170 országára terjed ki az az offshore-hálózat, amelyet titkos iratok megszerzésével leplezett le egy nemzetközi újságíró konzorcium. Az adatok a számlaszámok, ügyletek mellett 130 ezer offshore-ban érintett személy nevét is tartalmazzák - köztük magyarok is lehetnek.



A Wikileaks-botrány óta példátlan felzúdulást váltott ki az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ), amely csütörtökön több ország vezető sajtóorgánumában kezdte meg az offshore-ügyletekre vonatkozó adatok közlését. A máris Offshore-Leaks néven emlegetett botrány alapja egy mintegy 2,5 millió oldalra rúgó iratgyűjtemény, amelyet a szervezet egy évvel ezelőtt szerzett meg New Yorkban.

Az adatok elképesztően hatékony hálózatot lepleznek le, amely 170 országra terjed ki. Olyan gazdag diktátorcsaládok, vállalkozók, pénzemberek, politikusok magánakcióit fedi fel, amelyek segítségével a gazdagok - óvatos becslések szerint - 21 ezer milliárd dollárt (mintegy 4,4 ezer billió forintnak megfelelő összeget) vontak ki az adóhatóságok figyelő tekintetei elől adóparadicsomnak számító országokba.

A botrány kipattanása óta számos országban indult nyomozás az ügyben: Mongóliában például egy magas rangú politikus bukott bele egymillió dolláros svájci számlájába, a Fülöp-szigeteken a volt diktátor, Ferdinand Marcos lánya ügyében indult nyomozás, aki a karib-tengeri adóparadicsomokban üdülteti a pénzét, de offshore-botrányba bukott bele Francois Hollande francia elnök egyik jobbkeze is. Az adatok arra is rávilágítottak, hogy milyen összefonódások vannak a politikai és a gazdasági elit között, így például az Orbán-kormány egyik nagy barátjának számító Azerbajdzsán elnökének családja miként kapott több millió dollárt egy a nyersanyag-kitermelésben érdekelt azeri mágnástól.

Megdöbbentően nagy iparág

„Tudtuk, hogy az offshore-ügyletek mennyire átláthatatlanok, és csak sejthető, mennyi pénzt rejtettek el ilyen módon, de az minket is megdöbbentett, hogy a szálak milyen messzire nyúlnak, és hogy ez az iparág milyen óriási is a valóságban” - mondta Gerard Ryle, az ICIJ elnöke. Világszerte - részben a gazdasági válság hatására - harcot indítottak a kormányok az offshore-pénzek ellen, többek között a magyar kormány is éppen egy, a bankszámlák tulajdonosaira fényt vető egyezményen dolgozik Svájccal.

Két évvel ezelőtt a magyar kormány lehetőséget adott az offshore-számlákra kimentett pénzek visszahozására. Lázár János szerint 67 milliárd forint érkezett haza Magyarországra, amiből mintegy 7,1 milliárd adó került befizetésre. Ez az akció december 31-én lejárt. A politikus kiemelte, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint legkevesebb 1000 milliárd forint van még külföldön, de egyes becslések szerint ez a kétezer milliárd forintot is elérheti. Németországban, Ausztriában és Nagy-Britanniában is folyik a kivitt pénzek vitája, Ausztriában is 15 milliárd eurós összeget keresnek.

A milliárd dolláros kecskefarm

A most nyilvánosságra került - és várhatóan a következő hetekben nyilvánosságra kerülő - adatok segítséget nyújthatnak az adócsalások rendszerének leleplezésében. Az már most tudható, hogy a rendszerben jól-rosszul megfizetett strómanok, fantomcégek és fiktív számlák, teljesítési utalások segítették az adóelkerülést. Így lehetséges például, hogy egy kajmán-szigeteki brit származású asszony - részben kecskefarmként is szolgáló - házába például 1200 cég van bejegyezve (ezeknek egyébként igazgatója is), amelyek együttesen milliárd dolláros éves forgalmat bonyolítanak. (Magyarországon is nemegyszer bukkant cégtemetőkre a NAV.)

Bankóriások, mint a Deutsche Bank, az UBS, a Credit-Suisse leány Clariden adóparadicsomi szolgáltatásokat kínáltak az ügyfeleiknek. A megfelelő ügyfelek így hozzáférhettek olyan fantomcégekhez, amelyek csak postacímekben léteztek az adóparadicsomokban. Jellemzően az európai gazdagok egyébként a brit Virgin-szigeteket vagy a Csatorna-szigeteket kedvelték az adatok szerint, míg a karibi adóparadicsomok inkább a szupergazdag ázsiai üzletemberek-diktátorok és az orosz oligarchák játszóterei.

Előkelő második hely?

Könnyen előfordulhat, hogy lesz néhány magyar üzletember, politikus a nyilvánosságra hozni tervezett dokumentumokban. A Tax Justice Network tavalyi felmérése, amely 139 ország offshore-ba kimentett vagyonát vizsgálta, hazánk érintettségét mintegy 240 milliárd dollárra becsüli. Magyarország ezzel az előkelő második helyet szerezte meg a kisíbolt vagyonok európai toplistáján (Oroszország mögött), míg világszerte a szintén nem lebecsülendő 13. helyezést, pedig olyan mezőnyben indultunk, amelyben ott szerepelt Nigéria, ahonnan olajmilliárdokat lopott ki a politikai elit, vagy Líbia, ahol a Kadhafi család szerzett óriási vagyont, valamint Szíria.

Ciprus az egyik legkedveltebb offshore-célpont a hazai vállalkozások körében, az ottani bankbetétekre kivetett illeték azonban gyökeresen megváltoztatná ezt a paradicsomi helyzetet. A magyar kormányzat az utóbbi években számos intézkedést hozott, amellyel próbálta a külföldre mentett jövedelmeket hazahozni, mégis 1500 hazai vállalat „büszkélkedik” jelenleg is ciprusi offshore-kapcsolattal. Az Opten adatai szerint Magyarországon jelenleg 4500 vállalat tulajdonosi szerkezetében találunk klasszikus értelemben vett offshore-tulajdonosokat.

(A Privát Kopó a közeljövőben leleplez egy olyan offshore-lovagot, aki az elmúlt években összességében milliárdos kárt okozott a magyar államkasszának.)

További friss információk
Postai kézbesítőt zsarolt egy nő - temetőben vette át a kikövetelt pénzeket
Buszmegállóban hagyta újszülött gyermekét egy úgynevezett anya
Több ezer, kisgyermekekről készített szexuális jellegű felvételt találtak a nyomozók egy 32 éves férfi számítástechnikai eszközein
Valóságos cégtemető működött az ismert táncművész lakásában - celebek is odapaterolták a lerohasztott vállalkozásaikat
Kétszer szökött meg a bűnügyi felügyeletből
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat