Ma: 2024.02.15. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
Nem szeret törleszteni az „Év vállalkozója”: a Magyar Fejlesztési Banknak nem hiányzik kétmilliárd forint…
Magyar Nemzet/privatkopo.hu 2011. 06. 25. 11:20:00

Kétmilliárd forinttal tartozik a banknak egy tehetős ceglédi beruházó, az állami tulajdonú pénzintézet valamiért mégsem érvényesíti jelzálogjogát a 2007 nyarán átadott luxushotel vonatkozásában. Az üzletember tavaly az „Év vállalkozója” elismerésben részesült.



Sokkal egyszerűbb egy négycsillagos wellness-szálloda tulajdonosává és birtokosává válni, mint gondolnánk. Szükséges hozzá nagyjából kétmilliárd forint hitel, amit az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank biztosít, a törlesztőrészletek fizetését minden úton-módon el kell halasztani, ha pedig már minden kötél szakad, a hitelező pénzintézetet meg kell akadályozni abban, hogy birtokba vegye a jelzálogfedezetként szolgáló ingatlant. Hogy ezt miképpen lehet megvalósítani, kiderül a Gyurcsány-kormány idejére visszanyúló ügy részleteiből.

A szövevényes beruházás Cegléd korábbi LMP-s önkormányzati képviselőjelöltjéhez kötődik, de az alábbiakban arra is fény derül, hogy milyen szerep jutott a szálloda egyik kiszolgáltatott dolgozójának, a gyógytornásznak.

Cegléd legfőbb turisztikai vonzereje a termálfürdő, bár országos összehasonlításban ez sem tartozik a kiemelkedőbbek közé. A mellette nemrégiben felépült négycsillagos wellnesshotel sokat javíthat a helyzeten, hiszen így olyan szolgáltatások jelentek meg a városban, amelyek korábban ismeretlenek voltak. A Best Western-lánchoz csatlakozott Hotel Aquarell a béke szigetének tűnik, ám ha jobban elmélyedünk a szálloda építésének történetében, hamar olyan érzésünk lehet: semmi nincs rendben, és mindenki benne van.

A kezdetek

A szóban forgó beruházás Hajdú Géza nevéhez kötődik, akit Cegléd legbefolyásosabb üzletemberei között tartanak számon. Persze ez természetes: akinek egy csaknem 9000 négyzetméteres, 92 szobás, fürdővel, szaunákkal, gyógyászati szolgáltatásokkal felszerelt szállodája van egy olyan városban, ahol ezen kívül szinte semmilyen komoly turisztikai fejlesztés nem történt az elmúlt két évtizedben, az könnyen a város büszkeségévé válhat. Az üzleti karrierjét a nyolcvanas években vendéglátózással kezdő Hajdú, túl azon, hogy sikeres üzletember, a politikába is belekóstolt. A tavalyi választásokon LMP-s jelöltként maga is megmérette magát, igaz, végül nem jutott be a testületbe. Az önkormányzati kampányában arról beszélt, hogy politikai ambícióit egyáltalán nem vezetik megélhetési szempontok. Ettől függetlenül — talán nem teljesen önzetlenül — képviselőjelöltként arról szónokolt, hogy Ceglédnek fontos kitörési lehetősége lehet a gyógy- és fürdőturizmus. Szorgalmazta azt is, hogy a város építsen egy új aszfaltozott utat a gyógyfürdőhöz; vagyis az annak tőszomszédságában lévő szállodájához. Ezen kívül nem állt elő túl sok ötlettel, legalábbis nem leltük nyomát.

MFB: a bank, amely igazán megértő és türelmes...

Hajdú Géza üzleti előmenetele azok után vált igazán látványossá, hogy családi cége, a Budaiút-Invest Beruházó Kft. 2006 nyarán, tehát közvetlenül a második Gyurcsány-kormány hatalomra kerülése után kétmilliárd forintnyi hitelt kapott az állami tulajdonban lévő - így közpénzekkel gazdálkodó és kormányzati felügyelet alatt álló - pénzintézettől, a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB). A birtokunkban lévő dokumentumokból kiderül, hogy az akkor még Erős János által vezetett MFB több szerződést is kötött a Budaiút Kft.-vel. A megegyezéscsomag egyik fontos eleme volt, hogy a tőketörlesztést 2008 júliusában, tehát a megállapodások aláírása után csaknem két évvel kellett volna elkezdeni. Ez lehetőséget biztosított a beruházónak arra, hogy az időközben elkészült szálloda bevételeiből fizesse a tartozás tőkerészét. A hitelszerződések külön kikötötték, hogy ha a hitelfelvevő megszegi a megállapodásban foglaltakat, nem teljesíti vállalt kötelezettségeit - különös tekintettel a fizetési határidőkre, a kamat- és tőketörlesztés elmulasztására -, akkor a pénzintézet érvényesítheti vételi jogát, vagyis saját tulajdonba veheti a kölcsönök jelzálogfedezetéül szolgáló hotelt. A szigorú feltételek ellenére a Hajdú-féle cég sorra mulasztotta el az esedékes részletek kifizetését, az MFB pedig - bár joga lett volna hozzá - nem mondta fel a szerződéseket, és nem tette rá a kezét az időközben elkészült szállodára. Ehelyett határidő-módosításokban állapodott meg az adóssal. Hogy a közvagyonnal gazdálkodó pénzintézet miért volt ilyen türelmes, azt nem tudni, mindenesetre a kormányváltásig nem történt változás.

Elismerték a küzdelmét...

2010 decemberében a ceglédi szállodást az „Év vállalkozójának” választották. Akkor így nyilatkozott a Ceglédi Városi Televíziónak:

Hajdu Géza, tulajdonos, Best Western Hotel Aquarell: „Én nem szoktam minden évben kitüntetést kapni, 10 évente sem, úgyhogy roppant jól esett, abszolút erkölcsi jellegű a dolog, de akkor is, véleményem szerint ilyen nagyon sok kellene, hogy az ember küzdelmét elismerik.”

A ceglédi szállodát 2007 nyarán nyitották meg, Hajdu Géza jelenleg 66 főt fog foglalkoztat. Mint az üzletember mondta: a siker titka a rengeteg munka és a kitartás. (Forrás: ctv.hu)

A privatkopo.hu hamarosan bemutat egy másik „ügyes” szállodaipari vállalkozót, aki nem is olyan régen ugyancsak az év embere volt, pedig: üzleti módszerei nem minden esetben nevezhetők törvényesnek. A fiatalember nem LMP-s, hanem amolyan Fidesz közeli-féle. Következik: „Arcok a liftben, pénzek a zsebben…”

További friss információk
Ügyfelét csapta be és károsította meg egy ügyvéd
X-akták: eltűnt 25 ezer dollár a NAV repülőtéri páncélszekrényéből, azonban büntetőfeljelentés nem született az ügyben - nem ez volt az első rejtélyes eset
Kábítószer-kereskedő élettársakkal szemben emeltek vádat
Ellátás helyett otthonába vitte a lebénult férfit a mentő
Gyermeket kényszerített pornográf fotók készítésére egy 30 éves patkány
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat