Ma: 2024.03.29. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
Döntött az Alkotmánybíróság: mostantól már nem „arctalanok” a rendőrök
vs.hu 2014. 09. 24. 15:57:00

Jelentős mellékjövedelemtől esnek el a jövőben a rendőrök és börtönőrök: az Alkotmánybíróság döntése alapján ugyanis a jövőben nem perelhetik kártérítésért az újságokat és tévécsatornákat, azért, mert felvétel jelenik meg róluk. Az ügy persze túlmutat a kártérítéseken: ha a rendőrnek van arca, akkor felelőssége is.



Az érintett rendőr hozzájárulása nélkül is nyilvánosságra hozható a rendőri intézkedésről készült képfelvétel - mondta ki kedden aláírt, szerdán nyilvánosságra hozott határozatában az Alkotmánybíróság (Ab). A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a jövőben nem kell majd kitakarni a tüntetéseken vagy bírósági tárgyalásokon szolgálatot teljesítő egyenruhások arcát: eltűnnek az újságokból és a tévékből a kikockázott arcok.

Az Ab szerint úgy kell értelmezni a polgári jog szabályait - amelyek alapján eddig sikeresen pereltek a képeken megjelenő rendőrök -, hogy azok összhangban legyenek a sajtószabadság gyakorlásával. Ennek alapján a nyilvános helyen készült, egyébként nem sértő felvétel általában nyilvánosságra hozható engedély nélkül is, „ha az a közérdeklődésre számot tartó tudósításhoz kapcsolódik”.

A határozat szerint a rendőrökről készült fotók nyilvánosságra hozatal nem lehet öncélú, nem sértheti a rendőr emberi méltóságát (ilyen lehet például a sérült rendőr szenvedésének bemutatása). A testület szerint akkor van a publikációnak, ha a tudósítás „a közhatalom gyakorlása szempontjából” közérdeklődésre tarthat számot, vagy „közügyet érintő képi tudósításnak minősül”.

A határozathoz három alkotmánybíró, Balsai István, Dienes-Oehm Egon és Pokol Béla csatoltak különvéleményt. Ők úgy vélik, a korábbi bírói ítéletek voltak a helyesek, a magánszférához való jog előbbre való még a rendőrök esetében is, illetve az arcok kitakarásával meg lehet oldani, hogy ennek sérelme nélkül is tudósítson a média egyes eseményekről.

Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (EKINT) korábbi felhívása szerint „Európában párját ritkító bírói gyakorlat” az, hogy a közterületen intézkedő rendőr arcát tilos nyilvánosságra hozni. Az intézet álláspontja szerint ez a gyakorlat alkotmányellenesen korlátozza az információ- és sajtószabadságot, és ellentétes a közfeladatot ellátó személyekre vonatkozó alkotmányos elvekkel is.

További friss információk
Postai kézbesítőt zsarolt egy nő - temetőben vette át a kikövetelt pénzeket
Buszmegállóban hagyta újszülött gyermekét egy úgynevezett anya
Több ezer, kisgyermekekről készített szexuális jellegű felvételt találtak a nyomozók egy 32 éves férfi számítástechnikai eszközein
Valóságos cégtemető működött az ismert táncművész lakásában - celebek is odapaterolták a lerohasztott vállalkozásaikat
Kétszer szökött meg a bűnügyi felügyeletből
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat