Ma: 2024.04.06. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Gazdasági bűnügyek
Korrupciós térkép 300 millióért - inkább nyomozni kéne a gyanús ügyekben
privatbankar.hu 2010. 12. 10.

Nagyjából 300 millió forintból készít „korrupciós térképet” a magyar közszféráról az Állami Számvevőszék. A felmérés februárban indul, a számvevők arra kíváncsiak, hogy mekkora a korrupció kockázata a költségvetési szerveknél - még egy skálát is felállítanak.



Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elindítja a korrupciós kockázatokat felmérő programját; az úgynevezett "Integritás" projekt a hazai közszféra korrupciós kihívásait kívánja feltárni egyfajta korrupciós térkép összeállításával - mondta Somogyvári István, az ÁSZ főtitkárhelyettese, a projekt vezetője.

Kifejtette, a mintegy 300 millió forintból megvalósuló fejlesztés során a közszféra körülbelül 4.200 költségvetési szervét kérdezik meg a területükön tapasztalható korrupciós kockázatokról, a felmérés ténylegesen jövő év februárjában indul.

A felmérés során mintegy 150 kérdést tartalmazó kérdőívet adnak ki - ezt már tesztelte az ÁSZ novemberben 200 közintézmény bevonásával. Az alkalmazott módszer lényege, hogy az elektronikusan kitölthető adatlapok automatizált feldolgozásával az ÁSZ minden adatszolgáltató vonatkozásában elkészíti az adott költségvetési szerv korrupciós "profilját" a veszélyeztetettség alapján.

Az ÁSZ egy indexet is összeállít, amely 0-10 pontig terjedő mutatóval egyfajta korrupciós kockázati indexet mutat fel az adott intézmény vonatkozásában. Az első adatfelvétel lezárása várhatóan 2011 májusában lesz. A felmérést a következő hét évben évente el fogja végezni a számvevőszék.

Védelem a bejelentőknek

A kormány elkötelezett abban, hogy megadja a kellő védelmet a közérdekű bejelentést tevő személyeknek - mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Az államtitkár hozzátette: a közérdekű bejelentések kapcsán azonban ki kell szűrni a "magánbosszú" lehetőségét.
Rétvári Bence hangoztatta: a kormány határozott szándéka szerint a közvagyon védelme erősödik a jövőben, ennek érdekében megerősítik a közigazgatási bíróságok rendszerét, tevékenységét.

Aláhúzta: a közigazgatási bíráskodás révén a döntésekben jobban érvényesíthető lesz a közérdek védelme. Hozzátette: a kormányzat azon is gondolkodik, hogy bevezeti Magyarországon az úgynevezett "távolságtartás intézményét". Ennek lényege az lenne, hogy akiről egyszer bebizonyosodott, miszerint a közvagyon kezelésében, vagy a közigazgatásban részt vett valamilyen korrupciós ügyben vagy vesztegetésben, az a személy többet nem vehetne részt semmilyen módon a közpénzek kezelésében.

További friss információk
Milliárdos kárt okozott a pénzmosó hálózat
Csalások végrehajtását segítő telefonközpontra csaptak le a kibernyomozók
64 éves asszony mosta a bűncselekményekből származó pénzeket
Költségvetési csalás családi összefogással: eredményes vádemelés az OLAF jelzése alapján indult büntetőügyben
Óbudai „okosság”: korrupciós bűncselekmények miatt négy személyt őrizetbe vettek
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat