Ma: 2024.04.03. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Gazdasági bűnügyek
„Kipakol” az öt és fél év börtönbüntetésre ítélt volt stróman: „győri nagyvállalkozók utasítására követtem el áfacsalásokat, a bűncselekményekből származó milliárdok hozzájuk kerültek”
Privatkopo.hu 2021. 04. 12. 5:07:00

Takács Sándort 7 évvel ezelőtt 5 év és 6 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték jogerősen, Csehországban. Állítása szerint a bűne az volt, hogy a győri székhelyű Fémker Kft. színesfémszállítmányait - papíron - megvásárolta a nevén lévő cseh cég, majd azzal a lendülettel értékesítette is kostenicei, ostravai és prágai gazdasági társaságoknak. Takács számlázott, majd besétált a legközelebbi cseh bankba és a nettó eladási árat átutalta a Fémker ügyvezetője által megadott bankszámlára, míg az áfa összegét készpénzben felvette és nejlonszatyorban elvitte Győrbe, a rendszer kitalálójának és működtetőjének, Máthé Leventének. Így ment ez mintegy három éven keresztül. A most 54 éves, rendkívül szerény körülmények között élő férfi azt állítja, hogy összesen 2,5 milliárd forintnak megfelelő eurót adott át a győri elitbe tartozó Máthé-testvéreknek, akik az áfacsalás-sorozat valódi haszonélvezői voltak. A NAV bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával nyomozást rendelt el az ügyben. A Máthé-fivérek tagadják, hogy közük lenne a súlyos bűncselekményekhez.



A volt stróman a börtönbehívóját várja, eddig tudta húzni a bevonulást, azonban mielőtt átlépné a büntetés-végrehajtási intézmény kapuját, úgy döntött, hogy „kipakol” a Privatkopo.hu bűnügyi portálnak.

Privatkopo.hu: Hogyan került kapcsolatba a győri székhelyű Fémker Kft. tulajdonosaival?

Takács Sándor: 2006-ban kerültem kapcsolatba a Fémker Kft.-vel. A cég tulajdonosait Puska Péteren keresztül ismertem meg, akinek Ausztriában - baráti szívességből - tolmácsként és sofőrként segítettem a színesfém-kereskedelemmel kapcsolatos tevékenységét. Naponta jártam be a Fémker győri telephelyére, ott vettem fel Puskát és indultunk Ausztriába, majd esténként oda vittem vissza őt.

(A Privatkopo.hu megjegyzése: Puska Péter hosszú évekig mozgolódott a győri ügynevezett gazdasági élet szereplőinek környezetében. Előbb a befektetőket kifosztó Quaestor Csoport vezetőjének, Tarsoly Csabának volt a táskahordója, „elintéző embere”. Később a jachtos gruppenszex parti miatt lemondásra kényszerült győri polgármesternek, Borkai Zsoltnak, valamint ügyvédjének, dr. Rákosfalvy Zoltánnak tett szívességeket. Így például 2019-ben - titokban - ő rögzítette azt a beszélgetést, amelyen többször elhangzott, hogy a volt válogatott futballista, Póczik József ismeretlen személyek részére 10 millió forintot kért az adriai szexbulin készült felvételekért.)

Puska Péter meccset néz Orbán Viktor és Pintér Attila társaságában

Privatkopo.hu: Mi volt a feladata Puska Péternek?

Takács Sándor: Néhány hónap elteltével a Fémker Kft. tulajdonosai, Máthé Levente és testvére, Máthé Mátyás egy beszélgetésre invitáltak engem, amelyen elmondták, hogy Puska Péter csak egy stróman, az ő strómanjuk, a nevén van egy osztrák cég, a PP Metall GmbH. Mindent a Fémker Kft. intézett, azaz az árut, ami többnyire vörösréz volt, az áru szállítását, valamint a vevőket is. Puskának pedig csak annyi volt a dolga, hogy az osztrák vevőnek leszámlázta a bruttó árat, majd amikor a vevő átutalta az ellenértéket, akkor kivette a bankból a pénzt, visszafuvaroztam Győrbe és átadta azt a Fémker vezetőjének, Máthé Leventének. Puska ezért kapott egy kisebb összeget, úgynevezett napidíjat.

Privatkopo.hu: Hogyan lett Önből is stróman?

Takács Sándor: Máthéék azt mondták, hogy Puska Péterhez hasonlóan én is tudok így naponta egy kis pénzt keresni. Akkoriban munkanélküli voltam, így elfogadtam az ajánlatukat, de közöltem velük, hogy nincs pénzem céget alapítani vagy venni. Máthé Levente kijelentette, hogy semmi probléma, a cégalapításban vagy cégvásárlásban segítenek, minden ezzel kapcsolatos költséget majd ők fizetnek helyettem. Azt is mondta, hogy nekem ebből semmi bajom vagy hátrányom nem lesz, ugyanazt kell csinálnom, amit Puska Péter mellett láttam, azaz minden szállításnál megmondják majd nekem, melyik osztrák telephelyre kell mennem, oda fog érkezni az ő kamionjuk, majd a leszállított áru súlya után kiállítok egy bruttó árat tartalmazó számlát, amelyet a vevő még aznap kifizet és a pénzt el kell vinnem nekik Győrbe. Egyetlen kikötésük volt: erről az üzletről senkinek nem beszélhetek, és a pénzt kizárólag Máthé Leventének vagy a testvérének adhatom át. Hozzátették, hogy azért van szükség a diszkréciómra, mivel a Fémker egy nagy cég, és ha bármi probléma adódna, csak abban az esetben tudnak megvédeni engem a NAV-os kapcsolataikon keresztül, ha ők nem kerülnek szóba sehol sem. Az osztrák céget megcsinálták a nevemre, minden működött rendesen, soha nem volt probléma az elszámolással.

Privatkopo.hu: Miért lett vége az osztrák „színesfém bulinak”?

Takács Sándor: Az ausztriai fémkereskedelem Máthéék számára addig tartott, amíg volt áfa a színesfémen. Ahogy ez megszűnt, onnantól nem szállítottak a sógorokhoz. Előttem akkor vált világossá, hogy áfacsalásról van szó, mármint, hogy a Fémker strómanok felhasználásával csalja az adót, amikor az osztrák cégem könyvelője többszázezer euro befizetését kérte tőlem. Az osztrák társaság csak azért kellett, hogy Máthéék papíron átfutassák rajta a szállítmányokat, aztán gyakorlatilag csontig ki lett fosztva - áfástól, mindenestül.

Privatkopo.hu: Mit mondtak Máthéék Önnek a többszázezer eurós áfatartozással kapcsolatban?

Takács Sándor: Én azonnal szóltam Máthé Leventének, hogy be kell fizetni a negyedéves áfát, ő erre azt mondta, hogy ne foglalkozzak vele, többet úgysem dolgozunk Ausztriában, nem baj, ha elbukjuk a céget. Ezután azonnal összeültünk - Máthé Levente, Máthé Mátyás és én - a Fémker Kft. központjában, ahol előadták, hogy ugyan Ausztriában megszűnt a színesfém áfatartalma, de Csehországban még van, ne aggódjak, lesz munkám és pénzem. Nekem semmi más dolgom nincs, csak alapítani Csehországban egy céget a nevemre és ugyanúgy fogunk dolgozni, mint Ausztriában, azaz: kiküldik a saját árujukat a saját kamionjaikkal, amit majd az általam ügyvezetett cég bruttó áron leszámláz a cseh vevőnek. A Fémker székhelyén bemutattak egy Stefan Krascsenics nevű szlovák állampolgárnak, akiről azt mondták, hogy ő lesz Csehországban a tolmácsom, segítőm. Csehországban - Krascsenics közreműködésével - vettünk egy céget, amelynek megváltoztattuk az elnevezését, a tevékenységi körébe pedig felvettük a színesfém-kereskedelmet.  A cég neve Metal Dealer s.r.o. lett. A társaság megvásárlásával és átírásával kapcsolatos költségeket ezúttal is Máthéék fizették.

Privatkopo.hu: A vevőket ki szervezte Csehországban?

Takács Sándor: Máthé Levente és Stefan Krascsenics szoros kapcsolatban álltak egymással, ők szervezték a vevőket is. Krascsenics minden eladásnál jelen volt, Máthé Levente bizalmi embereként intézkedett. 95 százalékban az ALBA spol s.r.o. kostenicei telephelyére érkeztek a FÉMKER szállítmányai, de adtunk vörösrezet prágai és ostravai cégeknek is. Máthé Levente - Krascsenicsen keresztül - mindig lebeszélte a heti árakat a vevőkkel és naponta, kétnaponta érkeztek a megpakolt Fémker-kamionok. A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy megérkezett a cseh vevőhöz a fémkeres kamionokkal a vörösréz, azt a mérlegen lemérték, leellenőrizték a minőségét, ezt követően az irodában kitöltöttem az áfás számlát a Metal Dealer s.r.o. nevében, amely előtte - papíron - megvette a Fémkertől a szállítmányt, a vevő még aznap átutalta a cégem cseh számlájára a bruttó vételárat, én pedig bementem a bankba, felhívtam Máthé Leventét, ő pedig megmondta, hogy a Fémker melyik számlájára mennyi pénzt utaljak. A számlán maradt összeget, ami az áfa volt, készpénzben kellett felvennem és elvinni Győrbe, Máthé Leventének. Talán két vagy három alkalommal Máthé Mátyás volt az, aki átvette tőlem a pénzt.

Privatkopo.hu: Alkalmanként mekkora összeget adott át Máthééknak?

Takács Sándor: Jellemzően 10 ezer és 25 ezer euro közötti összegeket, de olyanra is volt példa, hogy 40-50 ezer eurót vittem a Fémker központjába Csehországból.

Privatkopo.hu: És mennyi volt az Ön „napidíja”?

Takács Sándor: 80-100 euro.

Privatkopo.hu: Az előbb említette, hogy a cseh vevő még az adásvétel napján átutalta a vételárat az Ön cégének. Ez minden esetben így történt?

Takács Sándor: Kizárólag olyan cégnek adtunk el színesfémet, amely aznap fizetett. Két vagy három nappal későbbi utalás már nem volt jó, ilyen vevő szóba sem jöhetett.

Privatkopo.hu: Meddig tartott ez az „okosság”?

Takács Sándor: 2007 utolsó negyedévében állítottam ki számlákat a Metal Dealer s.r.o. ügyvezetőjeként. Amikor elérkezett az áfabevallás ideje, a Fémker Kft. nem használta tovább a cégemet. Máthéék behívattak az irodájukba, és közölték, hogy a nevemen futó vállalkozást „dobják”, új cseh céget kell alapítani, szerezzek rá embert, fizetnek minden, ezzel összefüggő költséget. Elmondták, hogy ugyanúgy, mint eddig, én fogom továbbra is intézni az áruleadást, a számlázást, a banki utalást, az áfa összegének bankból történő felvételét és hazahozatalát, csak alapíttassak hajléktalan vagy rossz anyagi helyzetben lévő ismerősöm nevére céget, írassak vele a nevemre szóló ügyvezetői meghatalmazást, hogy én tudjak helyette eljárni, és minden mehet tovább. A kérésüknek eleget tettem.

Privatkopo.hu: Ekkor még mindig nem érezte, hogy az áfacsalásokból komoly baja lehet?

Takács Sándor: Ebben az időben már zsaroltak Máthéék. Azt mondták, ebből nincs kiszállás, a cseh vevők várják az árut. Megemlítették, hogy az osztrák után a cseh cégem is bebukott, mindkettő nagy összegű áfatartozást hagyott hátra, egyértelmű lesz a hatóságok számára, hogy áfacsaló vagyok, és mivel én voltam az ügyvezető, minden felelősség az enyém. De megnyugtattak, ha csinálom továbbra is azt, amire ők megkérnek, akkor nem kell aggódnom a hatóságok miatt, mivel kiterjedt kapcsolatrendszerük és sok pénzük van. Nem is zaklatott egyetlen hatóság sem. Egészen 2012-ig.

Privatkopo.hu: Hány céget alapítottak csehországi áfacsalások elkövetése céljából?

Takács Sándor: Csináltuk sorban a cégeket az öcsém, a barátom, az ismerőseim nevére. Két éven át. Ezek az eladósodott, kiszolgáltatott, szegény emberek néhány tízezer forintért bevállalták azt, hogy kifejezetten bűncselekmények elkövetésére létrehozott cégek kerüljenek a nevükre. 2008 és 2010 között a Gimpstone s.r.o., a Dunfriens s.r.o., az Anderbak s.r.o., a Cordyline s.r.o., valamint a Vallys s.r.o. nevű stróman cégeket használták fel arra, hogy a Fémker Kft. által Csehországba szállított vörösréz szállítmányok áfatartalmát elcsalják.


A cseh cégnyilvántartás szerint a volt stróman által megnevezett társaságok valóban magyar tulajdonosok nevén voltak

Privatkopo.hu: Ezek a társaságok kizárólag a Fémker Kft. által kiszállított színesfémet értékesítették Csehországban, más magyar cégekkel nem álltak kapcsolatban?

Takács Sándor: Igen, egyedül a Fémker áruját értékesítették. Máthéék egy időben a cseh üzleteket azzal próbálták „legalizálni”, hogy két, Magyarországon bejegyzett kft.-t úgymond beékeltek a Fémker és a csehországi stróman cégek közé, azt a látszatot keltve, hogy a Fémker nincs közvetlen kapcsolatban az áfacsalásokat elkövető cseh társaságokkal. Ez a két cég a Vasker 2000 Kft. és a Kovács Metál Kft. volt, amelyeknek a székhelye is megegyezett: Győr, Puskás út 33.

Privatkopo.hu: Önre nézve kemény következményekkel járt az áfás „huncutkodás”: 5 év és 6 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélte az Ostravai Megyei Bíróság, a verdiktet jóváhagyta a másodfokú bíróság, amely így 2014. szeptember 9-én jogerőre emelkedett. A Máthé-testvérek élik világukat. Megérte?

Takács Sándor: Többször szerettem volna kiszállni és abbahagyni ezt az egészet, mert féltem, hogy előbb-utóbb bajom lesz ebből, de a Máthé-testvérek mindig emlékeztettek arra, ameddig velük vagyok, addig nem lesz bajom, de ha kiszállok, akkor hosszú évekre börtönbe fogok kerülni. Én egy egyszerű, szerencsétlen parasztgyerek vagyok, nekem jól jött az a napi pénz, amit kaptam ezért a munkáért…

Privatkopo.hu: Áfacsalásért.

Takács Sándor: Igen, áfacsalásért. Számomra egy idő után ez egyértelművé vált, hogy a cseh cégek nem fizetik be az áfát, de amikor elbizonytalanodtam, Máthéék mindig azzal jöttek, hogy ezt a kérdést ők „kezelik” a NAV-os embereik által. Amikor azt kérdeztem tőlük, ha majd valakinek feltűnik az, hogy a cseh cégek tulajdonosai hajléktalanok, nincstelenek, akik azt sem tudják, mi az a színesfém, mi az az áfa és akikről senki nem fogja elhinni, hogy ilyen drága árukkal kereskedtek, akkor mi lesz, azt a választ kaptam, hogy azok a cseh stróman cégek, akik az érdekükben számláztak, ugyanúgy „le vannak védve” magas rangú NAV-os tisztségviselők által, mint ők, csak tartsam a számat és bízzam rájuk a dolgokat.

Privatkopo.hu: Az Ön „levédése” nem sikerült tökéletesen. A Máthé-testvérek ellen miért nem emeltek vádat?

Takács Sándor: Egyszer sem tettem rájuk terhelő vallomást, sem a nyomozati szakaszban, sem a bírósági eljárás során, holott mindenben az ő utasításukat követtem. A távollétemben ítéltek el, ugyanis a kirendelt védőm javaslatára nem vettem részt a tárgyalásokon. Máthéék a mai napig tartoznak nekem pénzekkel, amiket annak idején megígértek, de nem adtak oda. Mindig azt mondták, majd megkapom, ha a nyomozati szakaszban számukra kedvezően beszélek. Egy alkalommal egy alvilági verőembert - a „Csintó” becenevű L. Lászlót - küldtek rám, aki elmondta, hogy a fémkeresek üzenetét hozta. Megfenyegetett, hogy eszembe se jusson vallomást tenni, mert annak nagyon csúnya vége lesz. Hamarosan börtönbe kell vonulnom, ezért úgy döntöttem, nem hallgatok tovább. Eddig tudtam húzni a bevonulásomat. Itt a vége.

Privatkopo.hu: 2007 és 2010 között összesen mennyi - áfacsalásból származó - pénzt adott át a Máthé-testvéreknek?

Takács Sándor: Több milliárd forintnak megfelelő euro lett elcsalva az általam elmondott módon. Csak én 2,5 milliárd forint körüli összeget adtam át nekik euróban. Ők voltak az ügy tényleges haszonélvezői, ők vágták zsebre a bűncselekményekből származó milliárdokat és most nekem kell börtönbe vonulnom, miközben ők fényűző életet élnek. Teljesen magamra hagytak a bajban, elengedték a kezem, beáldoztak.

Privatkopo.hu: Magyarországon nem jelezte a bűnügyi hatóságoknak a történteket?

Takács Sándor: Dehogynem. Jártam Győrben, a NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságán. Ott egy K. Tibor nevű pénzügyi nyomozónak jegyzőkönyvbe mondtam, hogy a Máthé-testvérek tették el a csehországi áfacsalásokból származó milliárdokat, ők utasítottak a bűncselekmények elkövetésére. Nem történt semmi. Azaz mégis: a Fémker Kft. többmilliós támogatást utalt át annak a birkózó szakosztálynak, amelynek K. Tibor az elnöke. Tudomásom szerint a nyomozó egyeztetett az ügyben a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség egyik ügyészével, dr. D. Andreával. A hölgy három hónappal később már nem volt ügyész, ügyvédi pályára lépett. Nem fogják kitalálni, hol kezdett bojtárkodni. Máthéék jogi képviselőjének ügyvédi irodájában. Ma már saját ügyvédi irodája van. Mindenki jól járt, aki az ügy közelébe került. Csak én nem. Rám börtön vár.

„Ügyfeleimnek sem a nevezett személyekkel, sem pedig a társaságokkal nem volt üzleti kapcsolata”

A bűnügyi portál az üggyel összefüggésben kérdéseket intézett Máthé Leventéhez és Máthé Mátyáshoz. Az üzletemberek megbízásából jogi képviselőjük, dr. Horváth Lóránt ügyvéd reagált a megkeresésre.

„A Privatkopo.hu informátora által körülírt cselekmény a Btk. 396.§ (1) bekezdés a) pontjába ütköző és az (5) bekezdés a) pontja szerint minősülő, különösen jelentős értékre, bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás a 2007-2010-es adóévekre vonatkozóan. Az esetleírás szerint az elkövetés határon átnyúló, úgynevezett „körhintacsalás” lehetett, amely nem valósulhatott meg úgy, hogy a magyar nyomozóhatóság nem tárta volna fel a cselekmény magyar vonatkozásait. Ebből következően a cseh nyomozóhatóság jogsegély keretében az ügy magyar vonatkozásait is feltehetően feltárta, a bíróság az ügyet tárgyalta és ítéletét az elkövetők vonatkozásában jogerősen kiszabta. Tájékoztatom Önöket, hogy Ügyfeleimnek sem a nevezett személyekkel, sem pedig a társaságokkal nem volt üzleti kapcsolata, a feltételezett cselekményekről nem volt tudomásuk és a tényállással kapcsolatos büntetőeljárás terheltjei sem voltak.”

A NAV bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával nyomoz, de az eljárást felfüggesztették

A Privatkopo.hu megkereste a NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságát, ahonnan a következő tájékoztatást kapta.

„Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozás folyik egy győri székhelyű, fémkereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság működésével összefüggésben. Az ügy jelenleg felfüggesztés hatálya alatt áll, mert abban nemzetközi jogsegélykérelem van folyamatban.”

A Büntető törvénykönyv (Btk.) szerint „bűnszervezet: legalább három személyből álló, hosszabb időre, hierarchikusan szervezett, konspiratívan működő csoport, amelynek célja ötévi vagy ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmények elkövetése”. Bűnszervezeti formában történő bűnelkövetés esetén a cselekmény büntetési tételének felső határa a kétszeresére emelkedik. Jelen esetben ez 20 év. A büntethetőség - a Btk. 26. § (2)-(3) bekezdéseiben meghatározottak kivételével, illetve az egyes bűncselekmények elévülésének kizárásáról szóló törvény eltérő rendelkezése hiányában - elévül a büntetési tétel felső határának megfelelő idő elteltével.

Kiszálltak a színesfém-kereskedelemből, már luxusingatlanokkal bizniszelnek és cigarettát árulnak

A Fémker Kft.-nél 2017. április 24-én tulajdonosváltozás történt, a Máthé-testvérek eladták az üzletrészüket, az új tulajdonos a német Max Aicher GmbH & Co. KG. A két győri milliárdos ma már az ingatlanbizniszben érdekelt, nevükhöz kapcsolódik a TRIMMO Ingatlanforgalmazó Kft., az ADM Ingatlanfejlesztő Kft., valamint két, az Olla Group Kft.-vel közös vállalkozás: Rakpart Projekt Kft. és Tagore Projekt Kft. Előbbi Győr frekventált részén, a Móricz Zsigmond Rakparton kínál nívós lakásokat a vastagabb pénztárcájú vásárlóknak, utóbbi pedig a 35 prémium minőségű lakásból álló, balatonfüredi Tagore Residence beruházója.

Most balatonfüredi prémium minőségű lakásokban látják a további gazdagodás lehetőségét - Tagore Residence

A Máthé-fivérek üzleti partnere, az Olla Group Kft. három magánszemély tulajdonában van: Bolla Péter, Bolla Patrik és dr. Bolla Martin. Az édesapjuk, Bolla Péter hosszú ideig a jachtos gruppenszex partiba belebukott fideszes polgármester, Borkai Zsolt kabinetfőnöke - és egyben mentora - volt a győri városházán.

A cégnyilvántartás szerint Máthé Mátyás beltagja és üzletvezetője a Beni Trafik Bt.-nek, amely Győrben hat dohányboltot üzemeltet.

További friss információk
Milliárdos kárt okozott a pénzmosó hálózat
Csalások végrehajtását segítő telefonközpontra csaptak le a kibernyomozók
64 éves asszony mosta a bűncselekményekből származó pénzeket
Költségvetési csalás családi összefogással: eredményes vádemelés az OLAF jelzése alapján indult büntetőügyben
Óbudai „okosság”: korrupciós bűncselekmények miatt négy személyt őrizetbe vettek
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat