Ma: 2024.03.28. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Gazdasági bűnügyek
Elfogatóparancsot adhatnak ki a Mol elnöke ellen
hvg.hu 2013. 07. 23. 11:41:00

Akár zágrábi vizsgálati fogságban is találhatja magát Hernádi Zsolt Mol-vezér. A horvát ügyészség ugyanis nem adja fel: továbbra is gyanúsítottként akarja meghallgatni a Sanader-féle vesztegetési ügyben. A horvát EU-csatlakozás után Zágrábnak új aduja van az ügyben.



Egy komoly vesztese már lehet Horvátország EU-csatlakozásának: Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója kezdhet aggódni, hogy esetleg a zágrábi vizsgálati fogságban kell válaszolnia a horvát ügyészség korrupció és szervezett bűnözés elleni hivatalának (USKOK) kellemetlen kérdéseire az INA olajvállalat privatizációjáról. A július 1-jei uniós belépővel ugyanis új jogi eszköz került az ügyészek kezébe, akik még mindig a vádlottak padján kívánják látni a magyar üzletembert.

Az USKOK három nappal a csatlakozás után közölte is: ismét jogsegélykérelmet küldtek Magyarországra, hogy nyújtsanak át első gyanúsítotti kihallgatásra szóló idézést Hernádi Zsoltnak. Hozzátették, hogy a választól függően döntenek arról, kiadják-e az úgynevezett európai elfogatóparancsot. A magyar ügyészség korábbi lépései alapján valószínű, hogy nem fognak lépni, így előbb-utóbb megérkezhet az elfogatóparancs a Fővárosi Törvényszékre.

Korrupt politikus van, hiányzik a megvesztegető

A Zágráb megyei bíróság tavaly novemberben első fokon tízévi börtönbüntetésre ítélte Ivo Sanader volt miniszterelnököt, miután két vesztegetési vádpontban is bűnösnek találta. A nem jogerős ítélet szerint Sanader - más bűncselekmények mellett - 2009-ben 5 millió eurót kapott Hernádi Zsolttól, hogy a Mol annak ellenére is átvehesse az INA irányítását, hogy nem rendelkezik a részvények abszolút többségével. Az ítélet szerint a Mol ciprusi cégeken keresztül utalta át a kenőpénzt egy horvát üzletember, Robert Ježić - a vád koronatanúja - svájci cégének számlájára.

Ha van egy lefizetett politikus, akkor lennie kell vesztegetőnek is, ezért a horvát ügyészség már 2011 nyarán nemzetközi jogsegélykérelemmel fordult a magyar kollégákhoz, hogy hallgassák ki gyanúsítottként Hernádit. A Legfőbb Ügyészség azonban „nemzeti érdekre”, illetve „nemzetbiztonsági okokra” hivatkozva elutasította a kérelmet. Decemberben az USKOK ismét kérelemmel fordult a magyar hatóságokhoz, de arra állítólag „semmilyen választ nem kapott”.

Egy eljárás ugyanakkor elindult Magyarországon is az INA-ügyben: a Központi Nyomozó Főügyészség ismeretlen tettes ellen nyomozott, és tanúként meghallgatta Hernádi Zsoltot is. Az ügyészségi nyomozók azonban - az állítólag széleskörű vizsgálat során - arra jutottak, hogy a pénzt átutaló ciprusi cégek semmilyen módon nem kötődnek a Molhoz, azok egy orosz üzletember, Mihail Gucerijev érdekeltségében vannak (a horvát ügyészek szerint viszont Gucerijev csak falaz a Molnak, amellyel üzleti kapcsolatban áll).

Nehéz lesz nemet mondani

Mivel a horvát ügyészség továbbra is gyanúsítottnak tekinti Hernádit, valószínű, hogy az újabb elutasítás után kibocsátják az európai elfogatóparancsot. Ez annyiban különbözik a nemzetközi jogsegélytől, hogy az igazságügyi hatóságok közvetlenül egymáshoz fordulnak (a zágrábi bíróság a magyar Fővárosi Törvényszékhez küldi meg), és kevesebb lehetőség van az átadás megtagadására. Magyarország jogsegély keretében szinte soha nem ad ki magyar állampolgárt külföldi hatóságnak, de európai elfogatóparancs esetén erre nem hivatkozhat.

A korábban a Központi Nyomozó Főügyészség által folytatott nyomozásnak azonban lehet még jelentősége. Hernádi átadását ugyanis lényegében egyetlen okból tagadhatja meg a magyar bíróság: arra hivatkozva, hogy az elfogatóparancsban hivatkozott bűncselekmény (jelen esetben Sanader megvesztegetése) miatt Magyarországon már volt eljárás, amit megszüntettek. Az persze mérlegelés kérdése, hogy ugyanarra gondol-e a két bíróság: az ügyészség ugyanis ismeretlen tettes ellen nyomozott, a horvátok viszont kifejezetten Hernádi átadását kérik majd.

Ha a Fővárosi Törvényszék meg is tagadja az átadást, az nem jelenti, hogy Hernádi megúszta az ügyet. Ha ugyanis elhagyja Magyarországot, és belép egy másik EU-tagállamba, például elmegy síelni Ausztriába, megeshet, hogy a horvátok oda is utána küldenek egy elfogatóparancsot. Ebben az esetben megtörténhet, hogy osztrák bíróság parancsára osztrák rendőrök veszik őrizetbe és adják át a zágrábi hatóságoknak. Korábban a menekülő Sanadert is Ausztriában vették őrizetbe, és adták át (akkor még más eljárásban) a horvátoknak.

További friss információk
Milliárdos kárt okozott a pénzmosó hálózat
Csalások végrehajtását segítő telefonközpontra csaptak le a kibernyomozók
64 éves asszony mosta a bűncselekményekből származó pénzeket
Költségvetési csalás családi összefogással: eredményes vádemelés az OLAF jelzése alapján indult büntetőügyben
Óbudai „okosság”: korrupciós bűncselekmények miatt négy személyt őrizetbe vettek
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat