Ma: 2024.04.06. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Gazdasági bűnügyek
Szuperhatóság alakul: mindenhez hozzáfér az egybevont APEH és Vám- és Pénzügyőrség
privatkopo.hu 2010. 10. 24.

Szomszédok, elvált házastársak bejelentése alapján indul a legtöbb vagyonosodási vizsgálat megyénkben is, ugyanakkor az APEH a társhatóságok jelzéseit is komolyan veszi.



Leggyakrabban a nagy értékű ingatlan, gépjármű, ingóság beszerzése kelti fel a figyelmet, de az APEH vizsgálatot indíthat akkor is, ha aránytalanság mutatkozik a bevallott jövedelem és az életvitel között. Országosan csaknem 100 milliárdnyi eltitkolt jövedelmet tártak így fel az elmúlt évben.

Volt házastárs, elhagyott szerető, szomszédok…

Sokakat foglalkoztat a kérdés: miként jut az adóhatóság tudomására egy-egy ügy. Érdeklődésünkre az APEH-nál úgy tájékoztattak, hogy a korábbi évekhez képest alig figyelhető meg változás. Gyakran közérdekű bejelentés alapján folytatják le a vagyonosodási vizsgálatot. Általában szomszédok bejelentése alapozta meg az eljárást, máskor volt házastársak vagy élettársak, elhagyott szeretők jelzése alapján indították meg az ellenőrzést.

Csakhogy időnként meglepetés érheti a bejelentőt is. A szóvivő jelezte: a volt élet-, illetve házastársak esetében a bejelentő nem számol azzal — tekintettel az életközösségre —, hogy a tényállás teljes feltárása érdekében a revíziónak meg kell vizsgálnia a bejelentő vagyoni helyzetét is.


Megbízható informátornak bizonyulnak az irigy szomszédok, illetőleg a frissen szerzett haragosok is, akik korábban esetleg közvetlenebb kapcsolatot ápoltak a nem legálisan szerzett javaikat eltitkolókkal. Számos vizsgálat indult társhatósági jelzések alapján, de kiemelt körbe tartoznak a tartósan veszteséges vállalkozások tulajdonosai, valamint a társaságoknak nagy összegű tagi kölcsönt nyújtók is.

Mesék: talált pénz, szalmazsákba rejtett milliók

A tapasztalat szerint hihetetlen a rajtakapottak találékonysága, amivel magyarázzák az eltitkolt javakat: „szalmazsákban gyűjtöttem, az asszony sem tud róla”, „az utcán találtam a pénztárcát több millió forint készpénzzel”, „ismeretlen jótevő csak úgy adta”, „a padláson találtam”, „már nem emlékszem, hogy ki adta”, ilyen és ehhez hasonló reakciókat rögzítettek az ügyekben készült jegyzőkönyvekben.

A titkolózás módszerei is változatosak

A tapasztalatok szerint a jövedelmek eltitkolásának legegyszerűbb módja, ha a vállalkozó minimálbérre jelenti be magát a vállalkozásában, ez után adózik, a bevétel fennmaradó részére pedig minél nagyobb arányban költséget próbál meg elszámolni. Kicsiben az ilyen módszer évi néhány százezret, nagyobb forgalom esetén akár több milliót is jelent.

További friss információk
Milliárdos kárt okozott a pénzmosó hálózat
Csalások végrehajtását segítő telefonközpontra csaptak le a kibernyomozók
64 éves asszony mosta a bűncselekményekből származó pénzeket
Költségvetési csalás családi összefogással: eredményes vádemelés az OLAF jelzése alapján indult büntetőügyben
Óbudai „okosság”: korrupciós bűncselekmények miatt négy személyt őrizetbe vettek
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat