Ma: 2024.02.15. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Bűnözés a nagyvilágban
Brit zavargások: kemény precedensítéletekkel torol a bíróság
atv.hu/ft.com/dailymail.co.uk 2011. 08. 17. 14:16:00

A kormánypártok elvennék a zavargások résztvevőinek szociális juttatásait, és a 16 éveseket valamiféle polgári szolgálatra köteleznék. Közben zajlanak a perek: 1277 gyanúsított jelent meg eddig bíróságokon és 64 százalékuk őrizetben is marad.



Több parlamenti képviselő és jogi szervezet túl szigorúnak tartja a múlt heti angliai zavargásokkal összefüggésben kiszabott ítéleteket. Két férfit a bíróság négy év börtönbüntetésre ítélt, mert a Facebook közösségi weboldalon biztattak rendbontásra, egy másik férfi pedig 18 hónapra kerül börtönbe, mert ellopott egy televíziót.
   
Tom Brake liberális képviselő szerint az igazságszolgáltatásnak nem megtorlásnak kellene lennie. A politikus a BBC-nek úgy nyilatkozott, az elítéltek egy része más büntetést kapott volna, ha a zavargások előtti napokban követte volna el ugyanazt a bűncselekményt. Paul Flynn munkáspárti képviselő azt firtatta, van-e elég hely a brit börtönökben ennyi elítéltnek, és úgy vélte, a bíróság pánikszerűen cselekszik.
   
Ugyanakkor Eric Pickles, az önkormányzatok és helyi közösségek minisztere úgy látja, azért van szükség ilyen kemény ítéletekre, hogy az állam megmutassa: a rendbontás következményekkel jár. "Nem hagyhatjuk, hogy az embereknek rettegniük kelljen a személyes biztonságukért saját otthonukban" - tette hozzá.
   
Margot James konzervatív képviselő szerint is megfelelő ítéletek születtek, mert a rendbontók életeket tettek kockára, és sokan töltötték félelemben az elmúlt napokat miattuk. "Ha visszagondolunk az elmúlt hétre, és arra, hogy a modern technológia milyen szerepet játszott a rendbontásokban, érthetővé válik, hogy miért szabtak ki ilyen súlyos büntetést" - vélte Phil Thompson cheshire-i rendőrparancsnok a négyévi ítéletekkel kapcsolatban.
   
Paul Mendelle, a brit büntetőjogi társaság korábbi elnöke a BBC-nek azonban kijelentette: "Ha börtönbe kerülnek, ráadásul hosszú időre, elveszíthetik az állásukat, ami további társadalmi elégedetlenséghez vezethet". Kifejtette: ahogyan a rendbontók is szokatlanul cselekedtek, a bíróságoknál is fennáll a veszély, hogy rájuk nem jellemző módon reagálnak a nem mindennapi helyzetben, azaz túl szigorú büntetéseket szabnak ki.
   
Eddig több mint 2700 embert vettek őrizetbe a zavargások kapcsán, és 1277 gyanúsított jelent meg a bíróságokon, 64 százalékuk továbbra is őrizetben marad. 2010-ben a bíróság elé állítottaknak mindössze 10 százaléka maradt őrizetben.

Egy 22 éves férfit azért állítanak bíróság elé a jövő héten Manchesterben, mert beismerte, hogy két gombóc fagylaltot lopott. Egy 23 éves férfit hat hónap börtönbüntetésre ítéltek Londonban, mert 3,50 font értékben ásványvizet lopott el egy élelmiszerüzletből. Egy kétgyermekes anyát azért ítéltek öt hónap börtönre Manchesterben, mert elfogadott egy rövidnadrágot, amelyet egy boltból loptak el a városközpontban.
   
Korábban két év börtönbüntetésre ítéltek egy férfit Manchesterben, amiért a múlt heti zavargások során betört egy szupermarketbe. Egy 31 éves férfi 18 hónapra kerül börtönbe, amiért lopott holmikkal kereskedett, egy 26 éves férfit pedig 16 hónap börtönre ítélték, miután 500 font értékben lopott ruhát és cipőt.

Közben brit miniszterek egymásnak ellentmondó tervekkel álltak elő annak kapcsán, miképp is kellene a múlt héten Anglia-szerte elharapódzott rendbontásokban résztvevőket felelősségre vonni. A miniszterelnöki hivatal munkatársai és a munka- és nyugdíjügyi minisztérium, közösen elkészített tervezeteikben szigorú büntetést helyeztek kilátásba azok számára, akik a zavargásokban akár a legkisebb mértékben is részt vettek. A tervezetek azt követően készültek el, hogy egy hasonló intézkedéseket követelő mozgalom beadványát közel 200 ezer állampolgár írta alá.

David Cameron miniszterelnök bejelentette, hogy 120 ezer elszegényedett család esetében, a zavargásokhoz vezető „morális összeomlás” ellen folytatott hadjárat részeként megszigorítja a támogatások igénybevételének feltételeit. Cameron átfogó hadjáratot hirdetett a bandák ellen is, és kijelentette, hogy minden 16 éves fiatalnak teljesítenie kell valamiféle polgári szolgálatot. Kritizálta az emberi jogokról alkotott törvények „vérfagyasztó hatását” is, úgyhogy azt ígérte, hogy novemberben, amikor Nagy-Britannia veszi át az Európai Tanács elnöki tisztjét, átírják ezeket a törvényeket.

Iain Duncan Smith, munka- és nyugdíjügyi miniszter, olyan rendszert támogat, amelyben bizonyos támogatásokat megvonnának a fosztogatóktól, és feltételekhez kötné a rehabilitációs programokban való részvételt, ami tanácsadáson való részvételt és a viselkedés ellenőrzését is kötelezővé tenné. Ez azonban csak az enyhébb büntetéssel sújtottakra vonatkozna, a börtönbüntetés a támogatás automatikus megszűnésével járna. Duncan Smith egyik tanácsadója szerint a kérdés az, hogy a juttatások jognak, vagy privilégiumnak tekintendők-e, ugyanis szerinte az ilyen szankciók tényleg erős üzenetet közvetítenek. Ezek az előterjesztések azonban megosztják a koalíciót, mivel sok szociálliberális politikus túl szigorúnak tekinti ezeket az intézkedéseket. Stephen Lloyd, a munka- és nyugdíjügyi bizottság tagja, a Liberális Demokrata párt parlamenti képviselője szerint a rendelkezésekkel óvatosnak kell lenni, nehogy még kétségbeesettebb helyzetbe sodorják a családokat.

Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője szerint, a naponta hozott új rendelkezéseket nem gondolják át megfelelően, Ian Mulheirn, a Social Market alapítvány vezetője szerint pedig az intézkedések megvalósítása többe kerül, mint amennyit nyerni lehet rajtuk. Nick Clegg miniszterelnök helyettes, a Liberális Demokrata párt vezetője, is erre a felvetésre hajlik, azonban arra is vigyáz, hogy pártja ne veszítsen népszerűségéből a zavargásokban résztvevőkkel szemben támasztott túl enyhe bánásmód miatt.

Cameron álláspontja szerint azonban, a kormánynak vissza kell szereznie a kérdés megoldására irányuló kezdeményezést a miniszterektől, és a rendőrség lassú reakcióját kritizáló kormányt támadó rendőrségi vezetőktől.

További friss információk
Nagy tételben „öregeztek” Kozák Alexék Észak-Írországban
Több mint kétszázezer pedofil felvételt jelentettek tavaly világszerte
Tíz emeletnyi szajha - ez a „magyar” nő is prostitúció szervezésével kereste meg a mindennapi kokaint Angliában
Sokadik lecke egzotikumra vágyó lánykáknak: megverte, majd megfojtotta a 16 éves bécsújhelyi lányt szír barátja
Innsbrucki lakásában találtak holtan egy magyar prostituáltat
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat