Ma: 2024.02.14. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Bűnözés a nagyvilágban
A pénz vonzásában: halomra lőtt munkások - így gyarmatosítja Kína Afrikát
atv.hu 2010. 10. 24.
Egy zambiai bányában a kínai tulajok tudtával a biztonsági őrök tüzet nyitottak az alkalmazottakra.

Kína a régi, jól bevált gyarmatosítási módszerekkel igyekszik kiterjeszteni érdekeltségeit Afrikában. Nemrég készült egy ENSZ jelentés a szudáni fegyveres konfliktus helyzetéről, amit a kínai kormány megpróbál hitelteleníteni és irrelevánsnak beállítani.

Made in China: lőszerek Darfúrban
Peking megpróbálja eltussolni az ENSZ egyik jelentését, amely azt állítja, hogy kínai gyártmányú lőszereket alkalmaztak a darfúri ENSZ békefenntartókkal szemben elkövetett támadások során– állítja egy meg nem nevezett ENSZ diplomata. Kína azonban azt állítja, hogy ezek megalapozatlan vádak, továbbá a jelentés tele van hiányosságokkal.


A dokumentumot az ENSZ egyik szakbizottsága készítette, amely ellenőrzi a Szudán elleni szankciókat, beleértve a fegyverembargót is. A jelentés szerint tucatnyi különböző fajtájú kínai lövedéket találtak Darfúrban, többek között azon a helyen is, ahol az ENSZ békefenntartó csapata ellen követtek el támadásokat. A BBC New York-i ENSZ-tudósítója állítja, hogy Kína valóban adott el lövedéket Khartoum városába, egészen addig, amíg azokat nem használták Darfúrban.

Kína kulcsszerepet játszik a szudáni olajipar dinamikus fejlődésében, ezért érdekelt a központi kormányzat védelmében. A világszervezet szerint mintegy 300 ezer ember halt meg, és több mint 2,6 millió menekült el a harcok miatt Szudánból, amióta 2003-ban a felkelők fegyverekhez jutottak. A kínai kormány viszont azt állítja, hogy az áldozatokról szóló adatokat politikai okokból eltúlozták, és az áldozatok valódi száma legfeljebb tízezer.

Bármit megtehetnek
Azonban nem ez az egyetlen olyan esemény, amely az afrikai kínai terjeszkedés visszásságaira utal. Zambiai tisztviselők azzal vádolják az ország déli részén működő egyik szénbánya kínai vezetőit, hogy megpróbálták megölni 11 dolgozójukat. A gyanúsítottakat, Hsziao Li San-t és Wu Csiu Hua-t őrizetbe vették a hatóságok, jelenleg várják tárgyalásuk kezdetét. Elismerték, hogy a bánya biztonsági őrei tüzet nyitottak a munkásokra, de azt állítják, hogy csak tévedésből.


A fővárostól 300 km-re található bánya különösen veszélyes munkafeltételek mellett működött, olyannyira, hogy a zambiai hatóságok be is záratták a hiányos biztonsági feltételek miatt. A véres incidens nyomán azt sürgetik a zambiai kormánytól, hogy ne támogassa a kínai befektetőket a helyi dolgozókkal szembeni visszaélésekben. Az ázsiai óriáscég egyébként meghatározó befektető az országban, főként szén- és rézbányászattal foglalkozik. Maxwell Mwale bányaügyi miniszter felszólította a kínai befektetőket, hogy vegyék figyelembe a zambiai jogrendszert, valamint biztosítsanak jobb körülményeket dolgozóiknak.

Dél-Amerika az újabb célpont
A kínai kormány azonban nem csak Afrikában igyekszik meghatározó gazdasági pozíciókat kialakítani. Az elmúlt években megszaporodtak a dél-amerikai országokkal kötött egyezmények is. 2009-ben a Kínai Fejlesztési Bank 10 milliárd dollár (2100 milliárd forint) kölcsönt adott a Petrobras nevű brazil olajvállalatnak, továbbá olajipari egyezményeket kötött Ecuadorral és Venezuelával is.

Kína a latin-amerikai országok közül stratégiai partnerséget kötött Mexikóval és Argentínával, Chilével, Peruval és Costa Ricával pedig 2006 óta szabad-kereskedelmi egyezmények születtek.
További friss információk
Nagy tételben „öregeztek” Kozák Alexék Észak-Írországban
Több mint kétszázezer pedofil felvételt jelentettek tavaly világszerte
Tíz emeletnyi szajha - ez a „magyar” nő is prostitúció szervezésével kereste meg a mindennapi kokaint Angliában
Sokadik lecke egzotikumra vágyó lánykáknak: megverte, majd megfojtotta a 16 éves bécsújhelyi lányt szír barátja
Innsbrucki lakásában találtak holtan egy magyar prostituáltat
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat